Cross Country Results

Posted

RIVER VALLEY CHAMPIONSHIP

OCT. 13 AT MONTICELLO

GIRLS 5K: 1, Mid-Prairie, 24; 2, Tipton, 74; 3, Monticello, 76; 4, IC Regina, 107; 5, Northeast, 163; 6, Anamosa, 170; 7, Cascade, 170; 8, North Cedar, 177.

GIRLS TOP THREE: 1, Danielle Hostetler, Mid-Prairie, 18:44; 2, Sydney Yoder, Mid-Prairie, 19:22.66; 3, Jaden Yoder, Mid-Prairie, 19:22.97.

MID-PRAIRIE: 5, Mitzi Evans, 19:40; 14, Abby Fleming, 20:44; 16, Ana Fleming, 21:00; 19, Phoebe Shetler, 21:05; 21, Annika Poll, 21:15; 24, Amara Jones, 21:30; 50, Grace Conway, 23:36.

BOYS 5K: 1, Monticello, 55; 2, Tipton, 61; 3, Mid-Prairie, 89; 4, Bellevue, 116; 5, Northeast, 126; 6, Cascade, 159; 7, Anamosa, 168; 8, Camanche, 173; 9, IC Regina, 210; 10, West Liberty, 301; 11, North Cedar, 316.

BOYS TOP THREE: 1, Brady Griebel, Bellevue, 15:48; 2, Caleb Shumaker, Tipton, 15:53; 3, Jamison Stutzman, Mid-Prairie, 16:34.

MID-PRAIRIE: 14, Nathan Wallington, 17:31; 15, Lucas Bontrager, 17:35; 22, Chandler Hershberger, 18:06; 36, Mose Yoder, 18:54; 58; Daniel Rodgers, 19:39; 71, Sam Yoder, 20:17; 78, Jordan Stock, 20:31; 80, Blake Creed, 20:43; 87, Luke Albright, 21:00.

JUNIOR HIGH 3200M GIRLS: 12, Grace Puttman, Mid-Prairie, 14:42; 13, Dessa Poll, Mid-Prairie, 14:48; 14, Anna Flynn, Mid-Prairie, 14:49; 25, Charlotte Seiren, Mid-Prairie, 15:28; 33, Elise Gingerich, Mid-Prairie, 16:34; 36, Ashlee Farrier, Mid-Prairie, 16:40; 41, Annette Witthoft, Mid-Prairie, 17:31; 42, Vanessa Kimani, Mid-Prairie, 17:34; 46, Ema Miller, Mid-Prairie, 18:11; 50, Morgyn Nafziger, Mid-Prairie, 18:39; 51, Naomi Yoder, Mid-Prairie, 19:09; 52, Alaina Safly, Mid-Prairie, 19:32; 54, Jillian Clark, Mid-Prairie, 21:28.

JUNIOR HIGH 3200M BOYS: 2, Jayse Yoder, Mid-Prairie, 11:44; 5, E. Swartzentruber, Mid-Prairie, 12:09; 15, Preston Yutzy, Mid-Prairie, 12:50; 17, Griffin Caskey, Mid-Prairie, 12:59; 21, Rowan Miller, Mid-Prairie, 13:18; 22, Jesse Stultz, Mid-Prairie, 13:22; 28, Micah Gerber, Mid-Prairie, 13:37; 31, Luke Brokaw, Mid-Prairie, 13:49; 33, Thomas Flynn, Mid-Prairie, 13:51; 40, Jesse Blossom, Mid-Prairie, 14:16; 47, Dylan Humphrey, Mid-Prairie, 14:42; 48, Lincoln Miller, Mid-Prairie, 14:43; 59, Jacob Flynn, Mid-Prairie, 15:26; 64, TJ Brenneman, Mid-Prairie, 15:39; 74, Parker Jennings, Mid-Prairie, 16:30; 78, James Shetler, Mid-Prairie, 17:38; 79, Elijah Statler, Mid-Prairie, 18:48; 82, Adrian Sanchez-Reyes, Mid-Prairie, 20:01; 84, Evan Reschly, Mid-Prairie, 20:24.

MEDIAPOLIS INVITATIONAL

OCT. 15 AT MEDIAPOLIS

GIRLS 5K: 1, Pekin, 36; 2, Danville/New London, 66; 3, Central Lee, 69; 4, Mediapolis, 87; 5, Hillcrest Academy, 106.

GIRLS TOP THREE: 1, Amanda Gilpin, Central Lee, 21:31; 2, Hadley Augustine, Notre Dame, 21:47; 3, Lauren Steigleder, Pekin, 21:53.

HILLCREST: 4, Leah Bontrager, 22:17; 24, Julia Boller, 27:06; 36, Kennedy Roth, 29:15; 40, Taryn Leichty, 31:00; 44, Hannah Chalupa, 35:15.

HIGHLAND: 26, Katelyn Waters, 27:30; 27, Fiona Mahler, 27:33.

BOYS 5K: 1, Danville/New London, 15; 2, Louisa-Muscatine, 76; 3, Pekin, 79; 4, Mediapolis, 99; 5, Central Lee, 129; 6, Lone Tree, 142; 7, Highland, 162; 8, Holy Trinity, 228.

BOYS TOP THREE: 1, Ty Carr, Danville, 17:27; 2, Alexander Julian, 17:45; 3, Oliver Sowell, Danville, 18:13.

LONE TREE: 16, Alberto Cortez, 20:28; 24, Nick Saltzman, 21:04; 31, Cale Christofferson, 21:38; 34, William Rockafellow, 22:01; 63, Joey Birtcher, 27:24.

HIGHLAND: 23, Bryce Thompson, 21:01; 28, Carlos Valenzuela, 21:20; 42, Jacob Roling, 22:51; 50, Jackson Schneider, 23:23; 52, Andrew Lana, 23:31; 57, Brendan Schnoebelen, 24:40.

HILLCREST: 35, Collin Miller, 22:02; 40, Will Kolck, 22:43.

MIKE JAY INVITATIONAL

OCT. 13 AT COLUMBUS JUNCTION

BOYS 5K: 1, Columbus, 45; 2, Louisa Muscatine, 73; 3, Winfield-Mt. Union, 82; 4, Cardinal, 94; 5, Wapello, 103; 6, Holy Trinity, 125; 7, Highland, 147.

BOYS TOP THREE: 1, Mitchel Pothitakis, Holy Trinity, 17:56; 2, Paul Hoopes, Louisa-Muscatine, 18:01; 3, Tristin Kaufman, Wapello, 18:04.

HIGHLAND: 25, Ethan Paisley, 20:46; 26, Jacob Roling, 20:51; 28, Carlos Valenzuela, 20:58; 33, Bryce Thompson, 21:26; 42, Jackson Schneider, 22:41; 43, Andrew Lana, 22:47; 46, Brendan Schnoebelen, 23:46.

GIRLS TOP THREE: 1, Faith Neeley, Van Buren, 22:05; 2, Alexia McClure, Cardinal, 23:37; 3, Taylor Sublette, Highland, 23:52.

HIGHLAND: 20, Katelyn Waters, 27:46; 23, Fiona Mahler, 28:43.

JV BOYS (Highland): 12, Nicolas Oriano, 27:39.

JUNIOR HIGH BOYS (Highland): 12, Chase Hickenbottom, 13:36.

JUNIOR HIGH GIRLS (Highland): 3, Erika Thomann, 13:57.

Comments

No comments on this story | Please log in to comment by clicking here
Please log in or register to add your comment